A1 maršrutas automobiliu

A1 maršrutas automobiliu

Parsisiųsti
Keliavimo būdas: Maršruto atstumas: 46 km Maršruto trukmė: 5.5 val.
Asfaltas: 90% Miško kelias: 10%

Žiedinis pusdienio automobilių maršrutas, prasidedantis Palūšėje.

Palūšė – Ginučiai. Maršruto pradžia prie Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centro. Nuo stovėjimo aikštelės sukite į kairę ir važiuokite Šakarvos link, pietvakarių kryptimi. Maždaug už 3 km pasieksite Šakarvos kaimą, iš karto už jo sukite į dešinę, Kirdeikių link. Ties šia sankryža galite apžiūrėti XII a. pilkapyną. Pakeliui galite stabtelti Kaukiškės apžvalgos aikštelėje ir pasigrožėti atsiveriančia panorama į Lūšykščio ir Lūšių ežerus bei apžiūrėti „Kelininko“ skulptūrą. Už 1,5 km nuo Kaukiškės bus sankryža. Keliaukite tiesiai ir dar už 2 km, privažiavę sankryžą, sukite į dešinę, Ladakalnio ir Ginučių piliakalnio link. Pasigrožėjus ežerų vaizdais nuo Ladakalnio siūlome užlipti ant Ginučių piliakalnio, nuo kurio atsiverianti panorama taip pat įspūdinga. Toliau keliaukite Ginučių kaimo link.

Ginučiai – Kirdeikiai. Kaime privažiavę sankryžą sukite į kairę. Išvažiavę iš Ginučių kaimo greitai pasieksite Šiliniškių apžvalgos bokštą – jis dešinėje kelio pusėje. Važiuojant toliau pagrindiniu keliu už 3 km bus sankryža, sukite į dešinę. Už 400 m bus dar viena sankryža, vėl sukite į dešinę ir važiuokite  Kirdeikių link. Miestelyje siūlome apžiūrėti bažnyčią ir už jos paežere einantį skulptūrų taką, užsukti į Kirdeikių kraštotyros muziejų.

Kirdeikiai – Stripeikiai – Ginučiai. Pravažiavę Kirdeikius trišalėje sankryžoje sukite į dešinę, Stripeikių kaimo link. Kelionę tęskite žvyrkeliu iki pat Stripeikių kaimo. Kaimo sankryžoje sukite į dešinę ir maždaug už 500 m privažiuosite Senovinės bitininkystės muziejų. Nuo muziejaus toliau keliaukite žvyrkeliu. Pakeliui galite apžiūręėti Papliaušio drevinę pušį, stabtelėti prie Papliaušio šaltinio. Maždaug už 5 km nuo muziejaus išvažiuosite prie asfaltuoto kelio. Ties šia sankryža, dešinėje kelio pusėje, miške, yra Ginučių pilkapynas. Pasukę į dešinę pasieksite Ginučių kaimą, o šalia pagrindinės gatvės pamatysite vandens malūną.

Ginučiai – Vaišniūnai. Apžiūrėję ekspoziciją grįžkite atgal į kaimo pradžią. Toliau kelionę tęskite pagrindiniu asfalto keliu. Trainiškio kaime galite apžiūrėti jau nugriuvusį 800 metų senumo ąžuolo kamieną. Nuo Trainiškio kaimo keliaukite rytų kryptimi. Maždaug už 2,5 km privažiuosite Medžiukalnio šaltinį.  Jis dešinėje kelio pusėje, link šaltinio veda takelis. Toliau važiuokite asfalto keliu, maždaug už 400 m kairėje kelio pusėje yra Vaišniūnų, Medžiukalnio pilkapynas. Tęsdami kelionę rytų kryptimi privažiuosite Vaišniūnų kaimą, kuriame prie kelio pamatysite Vaišniūnų ąžuolą.

Vaišniūnai – Palūšė. Pravažiavę Vaišniūnus sankryžoje sukite dešinėn, Ignalinos link. Nuo kryžkelės nuvažiavus apie 4,6 km miškas baigiasi. Dešinėn pamiške veda nedidelis asfaltuotas keliukas. Juo pavažiavę apie 0,5 km pasieksite Gaveikėnų malūną. Jį apžiūrėję grįžkite prie pagrindinio kelio ir sankryžoje sukite į dešinę. Už maždaug 1,5 km pasieksite sankryžą. Sukite į dešinę. Už 2 km privažiuosite Palūšę.

Maršruto pradžia. Nauja atkarpa
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 3.8 km
Šakarvos II pilkapiai
 Pilkapynas įrengtas netoli protakos tarp Šakarvų ir Žeimenų ežerų. Jame yra apie 40 pilkapių. Sampilų skersmuo – 8–15 m, aukštis – iki 1 m. Pilkapynas naudotas IX–XII a.
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 4.1 km
Kaukiškės aikštelė
 Trumpalaikio atokvėpio vieta keliaujantiems automobiliu, autobusu ar kita kelių transporto priemone. Nuo aikštelės atsiveria graži Lūšykščio ir Lūšių ežerų panorama. Esant palankioms oro sąlygoms iš čia galima pamatyti netgi Palūšės bažnyčią. Sutvarkytoje aikštelėje įrengti suolai ir stalai atsikvėpti ir užkąsti. Atvykstančius pasitinka Ignalinos krašto tautodailininkų Jono Grundos ir Raimundo Žievio skulptūra „Kelininkas“.
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 1.4 km
Antalksnės skulptūrų ansamblis
 Antalksnės skulptūrų kalnelis „Dievas yra“– tai trijų menininkų projektas Antalksnės kaimo bendruomenei ir lankytojams. 2007 metais buvo pastatytas trijų skulptūrų ansamblis: giedantis gaidys, Kristaus kančia ir žydinčios kopėčios.
Trukmė: 30 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 3.3 km
Ladakalnis
 Legendomis apipintas Ladakalnis – tai žinomiausia apžvalgos vieta Aukštaitijos nacionaliniame parke. Kalnas virš jūros lygio iškilęs 176 metrus ir yra Šiliniškių gūbrio kalvų grandinės dalis. Nuo Ladakalnio atsiveria nuostabi panorama: matosi net 6 ežerai. Manoma, kad ant šio kalno buvo aukojamos aukos baltų deivei Ladai – didžiajai Motinai, viso pasaulio gimdytojai. Ladakalnis paskelbtas geomorfologiniu gamtos paminklu.
Trukmė: 25 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 1 min. Atstumas: 670 m
Ginučių ir Papiliakalnės piliakalniai
 IX–XII a. archeologijos paminklas, įrengtas ir naudotas gynybai jau I mūsų eros tūkstantmetyje. Piliakalnių kompleksas įrengtas aukšto, masyvaus, pailgo Šiliniškių gūbrio vidurinėje dalyje. Čia  XIII–XV a. stovėjusi garsioji Linkmenų pilis, H.Vartbergės aprašyta dar 1373 m. Spėjama, kad XIII a. pilį valdė Mindaugo seserėnas Lengvenis. Ant piliakalnio stovi paminklinis akmuo, bylojantis, kad prieš karą čia lankėsi prezidentas Antanas Smetona.
Trukmė: 30 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 2.3 km
Šiliniškių gūbrio apžvalgos bokštas
 2004 metais ant Šiliniškių gūbrio buvo pastatytas 60 m aukščio telekomunikacijų bokštas. 30 m aukštyje buvo įrengta apžvalgos aikštelė, iš kurios galima apžvelgti maždaug 280 laipsnių panoramą.
Trukmė: 20 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 4 km
Kirdeikiai
 Kirdeikiai – kaimas vakariniame parko pakraštyje. Gyvenvietės daugiafunkciame centre įsikūrusi biblioteka, kurioje rengiamos kilnojamos parodos. Yra muziejinė ekspozicija, kurioje galima susipažinti su vietos šviesuoliais, pamatyti tradicinių buties rakandų. Kirdeikiuose stovi eklektinės architektūros šv. Jono Krikštytojo parapijos bažnyčia, pastatyta ir įšventinta 1927 m. Prie bažnyčios Pakaso ežero pakrantėje įrengtas medinių skulptūrų takas.
Trukmė: 20 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 3.3 km
Pakaso vandens malūnas
 Malūnas pastatytas XIX a. Jo pastatas dviaukštis, pirmas aukštas ir cokolis sumūryti iš akmenų, antras aukštas medinis, apkaltas stačiomis lentomis.
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 1 min. Atstumas: 1 km
Bitininkystės muziejus
Sveiki, suradę mus girių glūdumoje, Stripeikiuose. Kaime, kurio šimtmečius skaičiuojančią praeitį liudija XIV amžiaus kronikos, kuriame žmonės nuo seno draugauja su bitėmis, kopinėja medų, renka vašką. Čia 1984 metais buvo įkurtas Senovinės bitininkystės muziejus. Jo sumanytojas šviesaus atminimo Bronislovas Kazlas nuo vaikystės svajojo skleisti žinią, kad visa, kas gyva, yra šventa, visa tarpusavyje siejasi, ir šiais ryšiais skleidžiasi gyvybė. Štai bitė, mažas vabzdys, skraido tarp žiedų, renka sau maistą ir kartu išnešioja vaisingas augalų žinutes, dėl kurių jie...
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 4.8 km
Ginučių vandens malūnas
Ginučių vandens malūnas saugomas valstybės kaip XIX a. technikos paminklas. Šiaurinėje pastato dalyje įrengta muziejinė malūno ekspozicija, o pietinėje dalyje – dviviečiai svečių kambariai su patogumais. Juose gali apsistoti iki 8 asmenų. Dviviečio kambario kaina parai – 50 €. Jaukioje virtuvėje patiems galima pasigaminti maistą arba pietauti vasarą Ginučių kaime veikiančiose kavinėse. Malūne įrengta sauna, kur pasikaitinus atvėsti galima Srovės upėje ar po kriokliu. Už paslaugas galima atsiskaityti grynaisiais pinigais vietoje arba mokėjimo kortele lankytojų centre Palūšėje...
Trukmė: 15 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 3.8 km
Trainiškio ąžuolas
 Trainiškio ąžuolas augo ant Baluošo ežero kranto įsikūrusiame Trainiškio kaimelyje. Specialistų manymu, jam galėjo būti 700–800 metų. Kamieno apimtis – 6,1 m, aukštis – 23 m. Trainiškio ąžuolas minė laikus, kai Lietuvoje ošė šventų ąžuolų giraitės. Deja, 2016 m. spalį ažuolą nulaužė vėtra. 2017 metų pavasarį greta senolio kelmo pasodintas jaunas ąžuoliukas, išaugintas Kėdainių miškų urėdijos medelyne iš įskiepyto Trainiškio ąžuolo ūglio.  
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 1.7 km
Medžiukalnio šaltinis
 Medžiukalnio šaltinis trykšta išties su didele energija, nes į žemės paviršių jis prasimuša beveik pačioje kalvos viršūnėje. Šį šaltinį vietiniai žinojo nuo seno. Jie pasakoja, jog užtekdavę išgerti vieną stiklinę ir visą dieną nejausdavai nei troškulio, nei alkio. Versmė yra maždaug 160 m virš jūros lygio, o vandens lygis artimiausiame Dringio ežere – tik 138,5 m virš jūros lygio.
Trukmė: 15 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 7 km
Gaveikėnų vandens malūnas
 Malūnas pastatytas XIX a. antrojoje pusėje. Malūno pastatas vieno aukšto, su rūsiu ir pastogės patalpomis. Jame išliko dalis senosios malūno įrangos. Nuo 2007 m. malūno pastatas priklauso Vilniaus archivyskupijai.
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 4.3 km
Lankytojų centro ekspozicija Palūšėje
DĖMESIO! Lankytojų centras dirba, tačiau ekspozicija yra uždaryta remontui. Atnaujintos ekspozicijos atidarymas planuojamas 2024 m.   Pagrindinė ekspozicijos tema – „Ežerų žmonės“. Joje galima sužinoti tiek apie senuosius, tiek apie dabartinius žvejybos būdus, apie sielių ir karvių plukdymą. Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centro ekspozicija orientuota į įvairaus amžiaus lankytojus. Čia apsilankius bus lengviau pasirinkti maršrutą tolimesnei pažinčiai su parku. O kol tėveliai planuos maršrutą, jų vaikai galės pasitreniruoti „gaudydami“ žuvį...
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 1 min. Atstumas: 61 m