A1 maršrutas automobiliu

A1 maršrutas automobiliu

Parsisiųsti
Keliavimo būdas: Maršruto atstumas: 46 km Maršruto trukmė: 5.5 val.
Asfaltas: 90% Miško kelias: 10%

Žiedinis pusdienio automobilių maršrutas, prasidedantis Palūšėje.

Palūšė - Ginučiai. Maršruto pradžia prie Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centro. Nuo stovėjimo aikštelės sukite į kairę ir važiuokite Šakarvos link, pietvakarių kryptimi. Maždaug už 3 km pasieksite Šakarvos kaimą, iš karto už jo sukite į dešinę, Kirdeikių link. Ties šia sankryža galite apžiūrėti XII a. pilkapyną. Pakeliui galite stabtelti Kaukiškės apžvalgos aikštelėje ir pasigrožėti atsiveriančia panorama į Lūšykščio ir Lūšių ežerus bei apžiūrėti „Kelininko“ skulptūrą. Už 1,5 km nuo Kaukiškės bus sankryža. Keliaukite tiesiai ir dar už 2 km, privažiavę sankryžą, sukite į dešinę, Ladakalnio ir Ginučių piliakalnio link. Pasigrožėjus ežerų vaizdais nuo Ladakalnio siūlome užlipti ant Ginučių piliakalnio, nuo kurio atsiverianti panorama taip pat įspūdinga. Toliau keliaukite Ginučių kaimo link.

Ginučiai - Kirdeikiai. Kaime privažiavę sankryžą sukite į kairę. Išvažiavę iš Ginučių kaimo greitai pasieksite Šiliniškių apžvalgos bokštą - jis dešinėje kelio pusėje. Važiuojant toliau pagrindiniu keliu už 3 km bus sankryža, sukite į dešinę. Už 400 m bus dar viena sankryža, vėl sukite į dešinę ir važiuokite  Kirdeikių link. Miestelyje siūlome apžiūrėti bažnyčią ir už jos paežere einantį skulptūrų taką, užsukti į Kirdeikių kraštotyros muziejų.

Kirdeikiai - Stripeikiai - Ginučiai. Pravažiavę Kirdeikius trišalėje sankryžoje sukite į dešinę, Stripeikių kaimo link. Kelionę tęskite žvyrkeliu iki pat Stripeikių kaimo. Kaimo sankryžoje sukite į dešinę ir maždaug už 500 m privažiuosite Senovinės bitininkystės muziejų. Nuo muziejaus toliau keliaukite žvyrkeliu. Pakeliui galite apžiūręėti Papliaušio drevinę pušį, stabtelėti prie Papliaušio šaltinio. Maždaug už 5 km nuo muziejaus išvažiuosite prie asfaltuoto kelio. Ties šia sankryža, dešinėje kelio pusėje, miške, yra Ginučių pilkapynas. Pasukę į dešinę pasieksite Ginučių kaimą, o šalia pagrindinės gatvės pamatysite vandens malūną.

Ginučiai - Vaišniūnai. Apžiūrėję ekspoziciją grįžkite atgal į kaimo pradžią. Toliau kelionę tęskite pagrindiniu asfalto keliu. Trainiškio kaime galite apžiūrėti jau nugriuvusį 800 m senumo ąžuolo kamieną. Nuo Trainiškio kaimo keliaukite rytų kryptimi. Maždaug už 2,5 km privažiuosite Medžiukalnio šaltinį.  Jis dešinėje kelio pusėje, link šaltinio veda takelis. Toliau važiuokite asfalto keliu, maždaug už 400 m kairėje kelio pusėje yra Vaišniūnų, Medžiukalnio pilkapynas. Tęsdami kelionę rytų kryptimi privažiuosite Vaišniūnų kaimą, kuriame prie kelio pamatysite Vaišniūnų ąžuolą.

Vaišniūnai - Palūšė. Pravažiavę Vaišniūnus sankryžoje sukite dešinėn, Ignalinos link. Nuo kryžkelės nuvažiavus apie 4,6 km miškas baigiasi. Dešinėn pamiške veda nedidelis asfaltuotas keliukas. Juo pavažiavę apie 0,5 km pasieksite Gaveikėnų malūną. Jį apžiūrėję grįžkite prie pagrindinio kelio ir sankryžoje sukite į dešinę. Už maždaug 1,5 km pasieksite sankryžą. Sukite į dešinę. Už 2 km privažiuosite Palūšę.

Naujas segmentas
Maršruto pradžia. Nauja atkarpa
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 3.8 km
Šakarvos II pilkapiai
Pilkapynas įrengtas netoli protakos tarp Šakarvų ir Žeimenų ežerų. Jame yra apie 40 pilkapių. Sampilų skersmuo – 8-15 m, aukštis – iki 1 m. Pilkapynas naudotas IX-XII a.
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 4.1 km
Kaukiškės aikštelė
Trumpalaikio atokvėpio vieta keliaujantiems automobiliu, autobusu ar kita kelių transporto priemone. Nuo aikštelės atsiveria graži Lūšykščio ir Lūšių ežerų panorama. Esant palankioms oro sąlygoms iš čia netgi galima pamatyti Palūšės bažnyčią. Sutvarkytoje aikštelėje įrengti suolai ir stalai atsikvėpti ir užkąsti. Atvykstančius pasitinka Ignalinos krašto tautodailininkų Jono Grundos ir Raimundo Žievio skulptūra.
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 1.4 km
Antalksnės skulptūrų ansamblis
Trijų menininkų projektas - medžio skulptūrų ansamblis bibliniais motyvais "Antalksnės kalnelyje" šalia Antalksnės kaimo. 
Trukmė: 30 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 3.3 km
Ladakalnis
176 m aukščio virš jūros lygio kalnas, stūksantis Šiliniškų gūbrio kalvų grandinėje, kuri lyg pašiaušta drakono ketera nutįsta į abi puses kiek tik užmato akys. Manoma, kad ant šio kalno buvo aukojamos aukos baltų deivei Ladai – didžiajai Motinai, viso pasaulio gimdytojai. Nuo šio kalno atsiveria nuostabi panorama: matosi net 6 ežerai. Ladakalnis paskelbtas geomorfologiniu gamtos paminklu.
Trukmė: 25 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 1 min. Atstumas: 670 m
Ginučių ir Papiliakalnės piliakalniai
IX - XII a. archeologijos paminklas įrengtas ir naudotas gynybai jau I tūkstantmetyje po Kr. Piliakalnių kompleksas įrengtas aukšto, masyvaus, pailgo Šiliniškių gūbrio vidurinėje dalyje. Manoma, jog čia  XIII - XV amžiuose stovėjusi garsioji Linkmenų pilis, H.Vartbergės aprašyta dar 1373 m. Spėjama, kad XIII a. pilį valdė Mindaugo seserėnas Lengvenis. Ant piliakalnio stovi paminklinis akmuo, bylojantis, kad prieš karą čia lankėsi prezidentas Antanas Smetona.
Trukmė: 30 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 2.3 km
Šiliniškių apžvalgos bokštas
2004 metais ant Šiliniškių gūbrio buvo pastatytas 60 m aukščio telekomunikacijų bokštas, kuriame 30 m aukštyje įrengta apžvalgos aikštelė, iš kurios galima apžvelgti maždaug 280 laipsnių panoramą.
Trukmė: 20 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 4 km
Kirdeikiai
Kirdeikiai – kaimelis vakariniame parko pakraštyje. Gyvenvietės daugiafunkciniame centre įsikūrusi biblioteka, kurioje rengiamos kilnojamos parodos. Yra muziejinė ekspozicija, kurioje galima susipažinti su vietos šviesuoliais, pamatyti tradicinių buties rakandų. Kirdeikiuose stovi eklektinės architektūros, Švč. Jono Krikštytojo parapijos bažnyčia pastatyta ir įšventinta 1927 m. Prie bažnyčios Pakaso ež. pakrantėje įrengtas medinių skulptūrų takas.
Trukmė: 20 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 3.3 km
Pakaso vandens malūnas
Malūnas pastatytas XIX a. Jo pastatas dviaukštis, pirmas aukštas ir cokolis sumūryti iš akmenų, antras aukštas medinis, apkaltas stačiomis lentomis.
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 1 min. Atstumas: 1 km
Senovinės bitininkystės muziejus
Stripeikiai  - seniausias Aukštaitijos nacionalinio parko kaimas. Pirmąsyk paminėtas Livonijos kronikose 1357 metais, nors šalia dunksantis pilkapynas skaičiuoja jau antrą tūkstantį metų. Kad bitininkystė buvo vienas iš svarbių pragyvenimo šaltinių, rodo tai, jog duoklę Vilniaus vyskupui priklausančiam Labanoro dvarui kaimas mokėjo medumi ir vašku. Jau tuomet Stripeikiai garsėjo bitininkyste. Senovinės bitininkystės muziejus pradėtas kurti 1978 metais, Tauragnos upelio pakrantėje, buvusioje sodyboje. Muziejaus sumanytojas, įkūrėjas Bronius Kazlas. Jo pastangos ir atkaklumas lėmė, jog...
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 4.8 km
Ginučių vandens malūnas
 Ginučių vandens malūnas saugomas valstybės kaip XIX a. technikos paminklas. Šiaurinėje pastato dalyje įrengta muziejinė malūno ekspozicija, o pietinėje dalyje - dviviečiai svečių kambariai su patogumais. Juose gali apsistoti iki 8 asmenų.  Jaukioje virtuvėje patiems galima pasigaminti maistą arba pietauti vasarą veikiančiose kavinėse. Malūne įrengta sauna, kur pasikaitinus atvėsti galima Srovės upėje ar po kriokliu. Norintys geriau pažinti parko ežerus ar pažvejoti, gali vietoje išsinuomoti valtis.
Trukmė: 15 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 3.8 km
Trainiškio ąžuolas
Trainiškio ąžuolas augo ant Baluošo ežero kranto įsikūrusiame Trainiškio kaimelyje. Specialistų manymu, jam galėjo būti 700-800 metų. Kamieno apimtis – 6,1m, o aukštis – 23m. Trainiškio ąžuolas minė laikus, kai Lietuvoje ošė šventų ąžuolų giraitės. Deja, 2016 m. spalio 5 d. ažuolą nulaužė vėtra. 2017 metų pavasarį greta senolio kelmo pasodintas jaunas ąžuoliukas išaugintas Kėdainių miškų urėdijos medelyne iš įskiepyto Trainiškio ąžuolo ūglio.  
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 1.7 km
Medžiukalnio šaltinis
Medžiukalnio šaltinio versmė yra maždaug 155 - 160 m. virš jūros lygio. Šaltinis trykšta išties su didele energija, nes į žemės paviršių jis prasimuša beveik pačioje kalvos viršūnėje. Šį šaltinį vietiniai žinojo nuo seno. Jie pasakoja, jog užtekdavę išgerti vieną stiklinę ir visą dieną nejausdavai nei troškulio, nei alkio. Versmė yra maždaug 160m virš jūros lygio, o vandens lygis artimiausiame Dringio ežere - tik 138,5 m virš jūros lygio.
Trukmė: 15 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 7 km
Gaveikėnų vandens malūnas
Malūnas pastatytas XIX a. antrojoje pusėje. Malūno pastatas vieno aukšto, su rūsiu ir pastogės patalpomis. Jame išliko dalis senosios malūno įrangos. Nuo 2007 m. malūno pastatas priklauso Vilniaus archivyskupijai.
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 10 min. Atstumas: 4.3 km
Lankytojų centro ekspozicija Palūšėje
Pagrindinė ekspozicijos tema – „Ežerų žmonės“. Joje galima sužinoti tiek apie senuosius, tiek apie dabartinius žvejybos būdus, apie sielių ir karvių plukdymą. Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centro ekspozicija orientuota į įvairaus amžiaus lankytojus. Čia apsilankius bus lengviau pasirinkti maršrutą tolimesnei pažinčiai su parku. O kol tėveliai planuos maršrutą, jų vaikai galės pasitreniruoti „gaudydami“ žuvį arba „įžiebdami“ signalinę ugnį. Lankytojų centro darbo laikas: spalio-balandžio mėn. - pirmadieniais-penktadieniais nuo 8 iki 17 val. gegužės...
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Trukmė: < 1 min. Atstumas: 61 m