P3 pėsčiųjų maršrutas „Sveikatos taku“

P3 pėsčiųjų maršrutas „Sveikatos taku“

Parsisiųsti
Keliavimo būdas: Maršruto atstumas: 11 km Maršruto trukmė: 5.5 val.
Žvyrkelis: 25% Miško kelias: 75%

4,30 val. trukmės 12 km žiedinis pėsčiųjų maršrutas.

Maršrutas skirtas pasivaikščiojimui miško takeliais stiprinant sveikatą. Gaivus pušynų oras, paukščių čiulbesys, besimainantys nuostabūs gamtos vaizdai praskaidrins nuotaiką. O jei keliausite tinkamu laiku – parsinešite mėlynių ar baravykų kraitelę.

Maršruto pradžia prie Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centro. Išėję į Lūšių gatvę sukite kairėn. Už 200 m sukite dešinėn į Pašakarvio gatvę. Dar už 200 m asfaltuotas kelias baigiasi. Nuo Palūšės iki Šilinės veda tiesus kelias. Ties Šiline kelias daro staigų posūkį į kairę, žvyrkelis pereina į miško keliuką. Juo keliaukite apie 1 km, kol pasieksite stovyklavietę. Iš karto už jos prieisite asfaltuotą kelią. Sukite dešinėn ir už 150 m kairėn, į mažą miškan vedantį keliuką. Jau pradžioje jis šakojasi, laikykitės dešinės. Netrukus išeisite į palaukę. Prieš pat privačios valdos ženklą kelias suka kairėn į mišką. Pasukę į mišką pirmoje sankryžoje laikykitės kairės, antroje – dešinės, pietryčių krypties. Už 1 km išeisite į didesnį kelią. Toliau keliaukite pietryčių kryptimi ir už 1 km pasieksite Peleko kaimą. Per privačią valdą pereikite pėsčiųjų takeliu. Nuo Peleko miško keliuku žingsniuokite į šiaurės rytus, vėliau į šiaurę. Prie Pegaso skulptūros išeisite į sužymėtą sveikatingumą taką. Toliau sekite baltus ir geltonus ženklus šiaurės kryptimi ir pasieksite Palūšę. 

Maršruto pradžia.
Trukmė: 45 min. Atstumas: 3.7 km
„Šakarvos“ stovyklavietė
 Stovyklavietė įsikūrusi prie Šakarvų ežero. Čia įrengtos pavėsinės, lauko stalai su suolais, laužavietės, lauko tualetai. Stovyklavietėje galima statyti palapines, kūrenti laužą. Stovyklavietė yra nemokama.
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
 
Trukmė: 2 val. Atstumas: 8 km
Palūšės ąžuolas
 Paprastasis ąžuolas. Kamieno apimtis – 4,5 m, aukštis – 30 m, amžius – apie 400 m. Pasakojama, kad kunigas norėjo ąžuolą nukirsti, bet perkūnijos metu ąžuolas nukreipė žaibą nuo bažnyčios. Kunigas medžio pasigailėjo, taip jis ir iki šiol saugo bažnyčią.
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Pilkapio ekspozicija ir akmens amžiaus būstas
 Aukštaitijos nacionalinio parko teritorijoje gausu senovinių, pilkapiais vadinamų kapaviečių. Įrengiant šią ekspoziciją remtasi vieno iš jų radiniais. Maketas vaizduoja žalvario amžiaus (V–VI a.) kapavietę. Greta stovi akmens amžiaus būsto rekonstrukcija pagal Kretuono apylinkių archeologinius radinius. Būtent Kretuono apylinkėse aptiktos gyvenvietės laikomos seniausiomis Lietuvoje.  Ekspozicijas galima aplankyti su parko gidu. Pristatymo kaina grupėms iki 20 žmonių – 10 € arba 1 € asmeniui, kai grupė didesnė nei 20 žmonių.
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Trukmė: < 1 min. Atstumas: 70 m
Palūšės šv. Juozapo parapinė bažnyčia
 Palūšės bažnyčia, pastatyta 1750 m., kartu su varpine, koplytėle bei medine tvora, juosiančia šventorių, sudaro vieną gražiausių ir seniausių medinės architektūros ansamblių Lietuvoje. Pastatyti bažnyčią iš tėvų paveldėtoje žemėje sumanė kunigas Juozapas Baziliauskas. Aštuonkampė varpinė, primenanti lietuvių senovinių medinių pilių sargybos bokštą, yra vienintelė tokia Lietuvoje.
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Lankytojų centro ekspozicija Palūšėje
 Pagrindinė ekspozicijos tema – „Ežerų žmonės“. Joje galima sužinoti tiek apie senuosius, tiek apie dabartinius žvejybos būdus, apie sielių ir karvių plukdymą. Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centro ekspozicija orientuota į įvairaus amžiaus lankytojus. Čia apsilankius bus lengviau pasirinkti maršrutą tolimesnei pažinčiai su parku. O kol tėveliai planuos maršrutą, jų vaikai galės pasitreniruoti „gaudydami“ žuvį arba „įžiebdami“ signalinę ugnį. Lankytojų centro darbo laikas: spalio–balandžio mėn....
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti