P2 pėsčiųjų maršrutas „Nuo Palūšės iki Strigailiškio“

P2 pėsčiųjų maršrutas „Nuo Palūšės iki Strigailiškio“

Parsisiųsti
Keliavimo būdas: Maršruto atstumas: 11 km Maršruto trukmė: 7.5 val.
Asfaltas: 10% Žvyrkelis: 10% Miško kelias: 80%

3–4 val. trukmės 12 km pėsčiųjų maršrutas, prasidedantis Palūšėje.

Keliaudami šiuo maršrutu vaizdingais miško ir pievų takeliais aplankysite Lūšių pakrantėje įsikūrusį, vietos legendas bylojantį medinių skulptūrų taką, grožėsites nuostabia Aukštaitijos nacionalinio parko gamta, jaukiais Meironų ir Gaveikėnų kaimeliais, Žuvininkystės ir žuvivaisos muziejuje susipažinsite su žvejybos istorija.

Nuo Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centro eikite į dešinę, rytų kryptimi, Ignalinos link. Kaimo gale, kairėje kelio pusėje, yra paplūdimys ir automobilių stovėjimo aikštelė. Per aikštelę eikite miško link. Perėję tiltelį sukite kairėn ir keliaukite paežere į Meironis vedančiu takeliu. Už 800 metrų prasideda skulptūrų takas. Prieš Meironis jis baigiasi. Pasiekę asfaltuotą kelią sukite dešinėn. Asfaltuotu keliu eikite 1 km. Priėjus sąsmauką tarp Dringykščio ir Taramo ežerų kairėn atsišakoja žvyrkelis į Gaveikėnus. Juo keliaukite apie 1,2 km. Išėję į pamiškę dešinėje kelio pusėje pamatysite senas fermas. Už 100 m nuo jų prieisite sankryžą. Laikykitės kairės pusės ir asfaltuotu keliu eikite per kaimą. Šis kelias veda link Gaveikėnų malūno. Perėję malūno užtvanką keliaukite asfaltuotu keliuku, kol prieisite pagrindinį kelią. Sukite dešinėn, už 100 m sukite į mažą keliuką kairėje pusėje. Jis netrukus neria į mišką ir virsta takeliu. Šiuo takeliu žygiuokite apie 1,5 km, kol pasieksite Strigailiškio gyvenvietę. Išėję prie žvyrkelio sukite dešinėn ir žingsniuokite pietų kryptimi Kalvos gatve apie 500 m, kol prieisite pagrindinę Strigailiškio gatvę. Už 205 m ji daro staigų posūkį į kairę, tačiau maršrutas veda tiesiai, Centro gatve. Ties šia sankryža dešinėje yra Žuvininkystės ir žuvivaisos muziejus. Paėję Centro gatve dar 250 m atsiremsite į pagrindinį kelią. Sukite kairėn. Už 100 m prieisite sankryžą, sukite į dešinę. Šalia kelio, kairėje yra pėsčiųjų ir dviratininkų takas, jis veda iki pat Palūšės. Praėjus Gavio įlankos galą sankryžoje sukite kairėn ir sekite markiruotę iki kitos sankryžos, kurioje reikia sukti dešnėn. O tuomet tiesiai į Palūšę.

Naujas segmentas
Maršruto pradžia. Lankytojų centro ekspozicija Palūšėje
DĖMESIO! Lankytojų centras dirba, tačiau ekspozicija yra uždaryta remontui. Atnaujintos ekspozicijos atidarymas planuojamas 2024 m.   Pagrindinė ekspozicijos tema – „Ežerų žmonės“. Joje galima sužinoti tiek apie senuosius, tiek apie dabartinius žvejybos būdus, apie sielių ir karvių plukdymą. Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centro ekspozicija orientuota į įvairaus amžiaus lankytojus. Čia apsilankius bus lengviau pasirinkti maršrutą tolimesnei pažinčiai su parku. O kol tėveliai planuos maršrutą, jų vaikai galės pasitreniruoti „gaudydami“ žuvį...
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Nauja atkarpa
Trukmė: 15 min. Atstumas: 1.1 km
Medinių skulptūrų ansamblis
 Lūšių ežero pakrantėje, prie Meironų kaimo, stovi 14 medinių skulptūrų. 1977 metais kūrybinės stovyklos metu tautodailininkai jose įamžino gamtos grožį bei Ignalinos krašto legendas. Ignaliniečio P.Petronio skulptūra „Laumių pasaka“ byloja, kad pavojinga vyrams maudytis ežere po 12 valandos nakties, nes išplaukusios laumės pačius drąsiausius kankina keistu būdu – užkutena. Net keletas skulptūrų vaizduoja velnius. Senieji žmonės sako, kad vienas iš jų dar ir dabar gyvena netoliese esančiame Taramos ežerėlyje.
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Trukmė: 45 min. Atstumas: 3.6 km
Gaveikėnų vandens malūnas
 Malūnas pastatytas XIX a. antrojoje pusėje. Malūno pastatas vieno aukšto, su rūsiu ir pastogės patalpomis. Jame išliko dalis senosios malūno įrangos. Nuo 2007 m. malūno pastatas priklauso Vilniaus archivyskupijai.
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Trukmė: 35 min. Atstumas: 2.7 km
Restoranas-kepykla „Romnesa“
 Restorane-kepykloje „Romnesa“ laukiame Jūsų su šeima, draugais, kolegomis. Jaukioje aplinkoje iš restorano meniu galėsite pasirinkti ir užsakius paskanauti ant gyvos ugnies paruoštų kepsnių, iš lietuviškų gamtos gėrybių pagamintų patiekalų. Kol Jums bus ruošiamas maistas, turėsite progą pasigrožėti senųjų maisto gaminimo įrankių bei šakočių kepimo įrangos ekspozicija.
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Nauja atkarpa
Trukmė: 45 min. Atstumas: 3.8 km
Palūšės šv. Juozapo parapinė bažnyčia
 Palūšės bažnyčia, pastatyta 1750 m., kartu su varpine, koplytėle bei medine tvora, juosiančia šventorių, sudaro vieną gražiausių ir seniausių medinės architektūros ansamblių Lietuvoje. Pastatyti bažnyčią iš tėvų paveldėtoje žemėje sumanė kunigas Juozapas Baziliauskas. Aštuonkampė varpinė, primenanti lietuvių senovinių medinių pilių sargybos bokštą, yra vienintelė tokia Lietuvoje.  
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Palūšės ąžuolas
 Paprastasis ąžuolas. Kamieno apimtis – 4,5 m, aukštis – 30 m, amžius – apie 400 m. Pasakojama, kad kunigas norėjo ąžuolą nukirsti, bet perkūnijos metu ąžuolas nukreipė žaibą nuo bažnyčios. Kunigas medžio pasigailėjo, taip jis ir iki šiol saugo bažnyčią.
Trukmė: < 1 min.
Peržiūrėti
Paminklas kompozitoriui Mikui Petrauskui
 Palūšėje gimė pirmosios lietuviškos operos „Birutė“ kūrėjas, kompozitorius Mikas Petrauskas. Matyt, jo tėvas, tuomet vargonavęs Palūšės bažnyčioje, pasėjo sūnaus sieloje pomėgį stebuklingiems muzikos garsams, o motina, pati gimusi šiose apylinkėse, išmokė pajusti gamtos grožį. Mikas apie muziką šneka kaip apie mylimąją: „Muzika paguodžia nelaimėje, muzika duoda patvarą žygiuose ir pasiryžimą, muzika suteikia smegenims gerą poilsį po nuovargio, sustiprina ir atnaujina mintis“. Palūšėje 1973 m., minint kompozitoriaus 100-ąsias gimimo metines, M.Petrauskui...
Trukmė: 1 val.
Peržiūrėti
Pilkapio ekspozicija ir akmens amžiaus būstas
Aukštaitijos nacionalinio parko teritorijoje gausu senovinių, pilkapiais vadinamų kapaviečių. Įrengiant šią ekspoziciją remtasi vieno iš jų radiniais. Maketas vaizduoja žalvario amžiaus (V–VI a.) kapavietę. Greta stovi akmens amžiaus būsto rekonstrukcija pagal Kretuono apylinkių archeologinius radinius. Būtent Kretuono apylinkėse aptiktos gyvenvietės laikomos seniausiomis Lietuvoje.  Archeloginės ekspozicijos lankymo kaina 1 eur x 1 asmeniui (50 proc. nuolaida taikoma moksleiviams ir senjorams), neįgaliesiems lankymas nemokamas.   DĖMESIO Dėl ekspozicijos lankymo...
Trukmė: 30 min.
Peržiūrėti
Nauja atkarpa
Trukmė: < 1 min. Atstumas: 69 m